Ochutnali jste už český řemeslný cider?

Cider (čteme „sajdr“) se v posledních letech stává i v Česku stále oblíbenějším nápojem. Někteří ho však mylně považují za druh piva, i když s pivem nemá pranic společného. Z čeho tedy je a jak se vyrábí? To se dozvíte v následujícím článku.

Cider je osvěžující alkoholický nápoj, vyráběný řízeným kvašením 100% čerstvé jablečné šťávy. Jablka se umyjí, rozdrtí, vylisují a mošt se následně nechá kvasit při nízkých teplotách. Během fermentace se vyvíjí chuť, aroma a struktura cideru. Podle stupně vykvašení může mít obsah alkoholu od 0,8 až po 8,2 % obj. Také může být perlivý, jemně perlivý nebo úplně bez bublinek, záleží na druhu a typu cideru. Některé se dosycují dodatečně, u některých druhů vzniká oxid uhličitý přímo v lahvi, ve které se nechává dokvasit podobně jako u šampaňského (to je typické pro francouzské typy cideru, které jsou označovány jako „cidre“).

Pokud je na vás pivo moc hořké a víno moc silné, je tento nápoj to pravé právě pro vás. Navíc na rozdíl od piva neobsahuje lepek, takže jej mohou pít i celiaci. Velká většina malých českých výrobců vyrábí cider poctivě bez doslazování, bez konzervantů a s velkým podílem ruční práce. Ochutnejte například český cider z Jinačovic u Brna, který se vyrábí i ve dvou ochucených variantách, višňové a hruškové. Více o něm se dozvíte na www.edencider.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *