Mořské řasy a jejich prospěšnost

Mořské řasy jsou zdrojem potravy lidstva od nejstarších dob. Například v Japonsku a Číně jsou používány stejně běžně jako zelenina. Mořské řasy obsahují látky, které nemá žádná rostlina rostoucí na souši. Látky, pro které vyhledáváme mořské ryby, jsou mnohem bohatěji zastoupeny právě v řasách. U nás nejsou běžnou součástí jídelníčku, jednou z příčin může být i nedostatečná informovanost o jejich přípravě a použití. Pojďme si je trochu více přiblížit:

Mořské řasy jsou lehce stravitelné a dodávají tělu potřebné minerální látky – vápník, zinek, hořčík, železo, jód, chróm a sodík. Obsahují až 10x více minerálů než zelenina. Mořské řasy jsou přírodním zdrojem organicky vázaného jódu. Z vitamínů obsahují především vitamíny A, B, D, E, K a kyselinu listovou. Řasy mohou vhodně doplnit dnešní stravu, často chudou na vitamíny, minerální látky, stopové prvky a vlákninu. Navíc působí zásadotvorně. Mají schopnost navazovat na sebe ve střevech těžké kovy, včetně olova, kadmia a rtuti a napomáhat jejich vylučování z organismu. Výrazně se podílejí na snižování cholesterolu. Používají se jako prevence nebo jako stav zlepšující prostředek při široké škále civilizačních chorob (vysoký krevní tlak, arterioskleróza, alergie, revmatismus). Také zlepšují činnost ledvin, střev a celé trávicí soustavy. Mořské řasy tedy nejsou potravou samou o sobě, ale především slouží k doplnění stravy.

Mořská řasa druhu Laminaria japonica pochází z Číny, kde je známá pod obchodním názvem mořská kapusta, u nás známé též pod názvy kelp a kombu. Roste jen v čistých chladných vodách, kde dorůstá až několika kilometrů. Patří mezi nejpoužívanější druh mořských řas. Můžete ji v obchodech najít sušenou ve formě plátků (celé listy) nebo nařezanou na tenké proužky, které se snadněji připravují.

Zakoupit ji můžete například ZDE.

Řasy se připravují docela jednoduše. Lze je přidávat do hotových jídel – polévky, zeleninové chody, saláty. Množství si určíme sani podle chuti. Před použitím je nastříháme na drobno a do jídla přidáme 10 minut před konzumací. Kdybychom je nechali v polévce delší dobu, přehlušily by všechny ostatní chutě. Propláchnutou řasu se v malém množství doporučuje přidávat do luštěnin, které tak změknou mnohem dříve a jsou lehčeji stravitelné.

Z mořských řas kombu si ale také můžete připravit zajímavý lahodný salát. Jeho příprava je jednoduchá a můžete si jej snadno přizpůsobit svým chutím. Celý recept i s postupem najdete zde:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *