Lahůdkové droždí

Co je to lahůdkové droždí? Jak se dá využít v kuchyni? Čtěte..:)

Lahůdkové droždí jsou inaktivované kvasnice, jejich kvasící účinek je nulový, proto je nelze použít jako ty klasické. Jedná se o kmen kvasinek Saccharomyces Cerevasie pěstovaný pod pečlivým dohledem na řepné melase, která je obohacena o vitamín B12 (kyanokobalamin). Má lahodnou sýrovou až oříškovou chuť. Používá se k dochucení různých pokrmů, od pomazánek, přes polévky a omáčky až po různé saláty. Velmi často je součástí veganských pokrmů, kterým dodává výraznou chuť. Zajímavé použití je ve „veganském parmazánu“, který se připravuje rozmixováním kešu ořechů a přimícháním lahůdkového droždí ( 1 šálek kešu ořechů a 3 PL droždí). Dochutit jej můžete podle sebe různými bylinkami, solí, chilli..

Obsahuje okolo 40% velmi kvalitní bílkoviny, dále obsahuje vitamíny skupiny B a spoustu důležitých stopových prvků. Například chróm, který je pro nás důležitý proto, že pomáhá udržovat hladinu krevního cukru v přijatelné míře. Lahůdkové droždí je tedy vhodným dochucovadlem pro diabetiky, taky z toho důvodu, že množství požité k dochucení bývá tak malé, že není potřeba jej započítávat do sacharidového příjmu dne.

Lahůdkové droždí na váhu můžete koupit zde
A recept na jednoduchou pomazánku najdete zde:)

Pár informací o vitamínech skupiny B:

v těle fungují jako celek, vzájemně se podporují. Většinu z nich si dokáže tělo vytvořit samo. Jsou to vitamíny rozpustné ve vodě, není tedy za potřebí tuk, aby nám správně sloužily. Pokud jich přijmeme víc, než je třeba, tělo je bez problémů vyloučí, nelze se jimi předávkovat.
Thiamin (B1): je nutný pro zisk energie z karbohydrátů a potravy celkově, důležitý pro správnou činnost srdce a nervové soustavy, je součást enzymů spolupracujícím na metabolických procesech v těle
Riboflavin (B2): podílí se na transportu železa v těle, součást metabolických procesů, ovlivňuje růst a kvalitu kůže a vlasů
Niacin (B3): je důležitý pro správnou práci mysli, má pozitivní vliv na zdraví kůže a sliznic
Kyselina pantotenová (B5): je nutná pro správné užití tuků v těle, podporuje metabolismus a správu hmotnosti, redukuje riziko padání vlasů a jejich předčasné šedivění, má pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a kůže
Vitamín B6: pomáhá tělu manipulovat se železem, je nutný pro funkci svalů, je důležitý pro činnost imunitního systému
Kyselina listová (B9): ovlivňuje správný vývoj plodu, je důležitý pro zdravou krev a kardiovaskulární systém
Vitamín B12: je nezbytný pro dělení buněk především v trávicí soustavě, potřebný pro zdravou krvetvrobu a krevní tlak, napomáhá udržet zdravou nervovou soustavu a mentální funkci, pomáhá udržet kognitivní funkce při stárnutí, potřebný při transformaci potravy na energii, podporuje tvorbu aminokyselin.

A ještě něco o chrómu
Napomáhá vstřebat tuk a sacharidy a přeměnit je v energii, transportovat cukr do jater a svalů, kde je využíván. Napomáhá kontrolovat nám pocit hladu. Pokud jej přijímáme v dostatečné míře, neměl by nás přepadat „vlčí hlad“. Pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *